• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Про бібліотеку

Історія нашої бібліотеки

Канівська міська бібліотека ім. Т.Г. Шевченка одна із найстаріших бібліотек нашого краю.

Наприкінці 1876 року з ініціативи кількох чиновників, підтриманих місцевим справником було складено статут міської громадської бібліотеки з публічною читальнею при ній та затверджено Міністром внутрішніх справ 22 вересня 1877 року.

«…Учреждаемая в Каневе публичная библиотека с читальней при ней имеет целью доставить городскому обществу возможность умственного развития посредством ближайшего ознакомления с литературой путем чтения различных периодических изданий и прочих полезных книг. Для достижения означенной цели жители Канева составляют по добровольной подписке сумму для приобретения книг и журналов и учреждают, таким образом, городскую общественную библиотеку с публичной читальней при ней, которая помещается при городской управе бесплатно и составляет общественное достояние города».

Завдяки наполегливій роботі «…библиотека, после сбора подписных денег и пожертвованных книг, была открыта 10 декабря 1877 года в помещении о двух комнатах, отведенных городской управой…»

Затверджено правила користування книгами загальними зборами бібліотеки 10 грудня 1877 року.

Справами книгозбірні керував бібліотечний комітет з 6 членів, в числі яких було два «непременных члена от духовного ведомства». З надрукованого звіту в «Киевских губернских ведомостях» дізнаємось, що в 1881 році вона існувала виключно членськими внесками та оплатою підписчиків протягом року. На той час книг було 312 назв у 750 томах.

1888 рік – бібліотека налічує 1428 назв книг, всього за десять років надійшло 37 назв періодичних видань. В роки громадянської війни фонд поповнювався книгами, реквізованими у заможних селян. Поповнювались полиці і книгами, одержаними в дарунок відомими людьми. Більше двадцяти книжок подарувала Марко Вовчок. Письменник О.О. Андрієвський, займаючись активною видавничою діяльністю, протягом двох десятків років забезпечував бібліотеку газетою «Киевские губернские ведомости» та своїми збірками матеріалів з історії України. У 1923 році більшу частину книг з книгозбірні пана Ленського - видатного російського артиста передано до бібліотеки.

Нажаль, у роки фашистської окупації бібліотечний фонд не уцілів. Після звільнення Канева інтелігенція та учні шкіл приносили книги в дарунок бібліотеці, яка поновила свою діяльність у квітні 1944 року.

На передодні 100-річного ювілею фонд налічував 50 тис примірників, якими користувалися 4 102 постійних читачів.

1978 року бібліотека очолила централізовану систему бібліотек, до складу якої входило 53 сільських 4 міських бібліотек-філій.

Бібліотека зазнала багато переселень: при міській управі, театральному будинку ім. О.С. Пушкіна, декількох приміщеннях на Дніпровій горі, в приміщенні районного будинку культури та, нарешті здобула постійне - по вулиці Шевченка.

Ім’я Т.Г. Шевченка бібліотека здобула у лютому 1939 року Рішенням Ради Міністрів УРСР.


Кiлькiсть переглядiв: 1496

Коментарi